אילוף גורים לצרכים הינו חלק פחות נעים אך הכרחי בהבאת גור קטן וחדש הביתה, זהו השלב בו עלינו ללמד את הגור הקטן היכן לעשות את צרכיו. לפני שנתחיל בתהליך אילוף הגור לצרכים, יש להבין כמה נקודות יסוד:
  • גורים קטנים לא יכולים להתאפק! לכן יש לצאת עם הגור מספר רב של פעמים ביום. כלב בוגר זקוק לשלושה טיולים לפחות, גורים צריכים הרבה יותר.
  • בבניה נכונה ותהליך נכון, כלבכם ילמד לעשות את צרכיו מחוץ לבית מהר מאוד.
  •  חשוב לציין כי כאשר הגור עושה את צרכיו בבית אין לצעוק עליו או להכות באפו– שיטות אלה כמעט ועברו מהעולם.
  • הכלב אינו יודע לקשר בין העונש לצרכים שנעשו לפני כמה שעות בשטחי המגורים, וילמד רק לפחד ממכם ולא לעשות את צרכיו לידכם.

אז איך כן אפשר לחנך גור לצרכים בצורה נכונה?

  • השלב הראשון באילוף הגור לצרכים הינו ליצור עבורו תיחום. על מנת ליצור תיחום השתמשו בגדר גורים או כלוב טיסה שמטרתם מרחב מוגדר משלו שיכלול את המיטה שלו והצעצועים שלו, אוכל ומים, ופדים או עיתונים שיהיה נוח לנקות. כלבים ימנעו בדרך כלל מלעשות צרכים במקום שהם ישנים בו.
  • להוציא את הגור כמה שיותר פעמים ביום – אחרי שהתעורר, אחרי ששיחק אחרי שהתרגש ואחרי ששתה, סביר להניח שיעשה צרכים. נצלו רגעים אלה וקחו אותו החוצה מהר בשביל שכשיעשה תוכלו לחזק אותו.
  • משמעות החיזוק בעזרת ליטוף או צ'ופר – הגור יבין שעשה משהו טוב ואתם תיצרו הרגל של עשיית צרכים בחוץ במקום בבית בכל פעם שהגור עושה את צרכיו בחוץ, חזקו אותו- ליטוף , משחק בצעצוע או אוכל טעים.

באיזה גיל מומלץ להתחיל לאלף את הגור לעשיית צרכים בחוץ?

מומלץ להתחיל לחנך את הגור לעשיית צרכים בחוץ כבר מיום הבאתו אל ביתכם. הגיל והשלב בו כלבכם ילמד לעשות צרכים בחוץ משתנה מגור לגור והוא תלוי בכם – בתדירות ובשעות אשר תצאו עמו לטיול, אורך הטיולים ובהתמדה והחיזוקים שתתנו לכלב כאשר יעשה את צרכיו בחוץ. אילוף גורים לצרכים הינו תהליך הדורש סבלנות רבה והוא אורך זמן רב יחסית עד שהגור לומד לשלוט בצרכיו באופן קבוע.

חינוך גורים לעשיית צרכים על עיתון

על מנת לבנות גמילה נכונה מצרכים (וגם בשביל שיהיה יותר קל לנקות) נעודד את הגור לעשות את צרכיו על פדים או עיתונים באזור התיחום. נעשה זאת על ידי ספיגת הצרכים בעיתון או בפד, כך שלאחר מכן נוכל להעביר אותם גם החוצה ואיתם את הריח של הצרכים.גורים בדרך כלל ימנעו מעשיית צריכים במקום שהם ישנים ונמצאים בו, אך כשמאלפים גור לצרכים יש לזכור את המגבלות הפיזיות- לגור קטן אין את היכולת הפיזית להתאפק כמו כלב בוגר, ולכן יש להוציא אותו כמה שיותר פעמים ביום, וגם לחזק על עשיית הצרכים בחוץ. במידה והגור משוחרר בבית ולא בתוך התיחום, יש לשים לב אליו- אחרי ששיחק, אחרי ששתה,אחרי שהתעורר- סביר להניח שיעשה צרכים. את הזמן הזה יש לנצל בשביל להוציא אותו החוצה כך שיעשה בחוץ ולא בבית.

להתייעצות נוספת וליווי באילוף גורים לצרכים או בכל נושא אחר צרו עמי קשר,

רועי נורמן – מאלף כלבים מוסמך

לטיפים נוספים בתחום אילוף גורים קראו:

נשכנות גורים

טיפול בגור חדש בבית